Természetvédelem, madármegfigyelés, természetfotózás.

Természetvédelem, madármegfigyelés, természetfotózás.

2014. 05. 22-25.

A hétvégét két nappal megtoldva sikerült társaimmal a Marcal-medence Kamondtól Nemesgörzsönyig tartó szakaszát madártanilag felmérni. Fő célunk a hamvas rétihéják feltérképezése volt a rohamosan közeledő kaszálások határideje miatt, de azért igyekeztünk minél szélesebb képet alkotni a felmért területek élővilágáról.
A déli területeken az utóbbi pár évben alig, vagy szinte egyáltalán nem voltak jelen a hamvas rétihéják, holott 5-7 évvel ezelőtt 4-7 pár minden évben rendszeresen fészkelt. Ez nagy mértékben annak köszönhető, hogy a szárazabb, csapadékmentes elmúlt néhány év alatt a területek gazdái intenzívebben tudták kaszálni és legeltetni a potenciális fészkelőhelyeket a nyári időszakok vége felé, így a tavasszal visszatérő madarak kiszorultak ezekről az értékes láprétekről. 
Idén azonban végre két pár újra megtelepedett a déli Marcal-réteken, de sajnos a korábbi fő fészkelő területeik még mindig nem alkalmasak a rétihéjáknak költésre...
Az északi részeken szerencsésebb a helyzet, hiszen a költések nagy része védett lápterületeken zajlik, és sikerült újabb potenciális fészkelő területeket lápként levédetni a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság segítségével.
A kissé fárasztó, de jó hangulatban telő négy napban fél tucat volt átlagban az állandó résztvevő lelkes madarászok száma, de volt aki csak fél vagy egy napra csatlakozott hozzánk és segítette a munkánkat, kinek ahogy az ideje engedte :)
Ákos barátunk a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány nyolc angol önkéntesével érkezett hozzánk, így elég színes társaság vette be magát a Marcal láprétjeire csütörtökön. 
Péntek délutántól szombat délelőttig egy részünkről eddig kevésbé kutatott területet sikerült kissé jobban átfürkésznünk, így az itteni adatokat átadtuk az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságnak, akik szintén támogattak minket idén is a részvételükkel és szakmai segítségükkel.
A tábor záró akkordjaként az északi területeken madarásztuk ki magunkat. Szerencsére az időjárás idén kegyesebb volt hozzánk, mint a tavalyi tábor alatt, így sikerült természetvédelmileg fontos képet alkotnunk a medence területeiről, nem utolsó sorban mindezt száraz gúnyában és lábbal tehette a tábor apraja-nagyja :)

Nemzetközi megfigyelőcsapat

Madarász hangulatok:





Volt aki kifejezetten élvezte a tábori napokat :) 

A tábor alatt sikerült a korábbi években kihelyezett D odúk nagy részét ellenőrizni, négyből háromban vörös vércse fészekaljakat találtunk. Három odúhoz a nagy vízállások miatt nem tudtuk közel jutni, így azokat remélhetőleg egy-két héten belül sikerül még megnézni:
(fotó: Belső Angéla)

Vörös vércse fészakaljak:



Sordély (Emberiza calandra)

Foltos nádiposzáta (Acrocephalus schoenobaneus):


Alkonyati eszmecsere

Kincskeresők

Az egyik útszakaszon búbosbanka (Upupa epops) rohangált hosszan az autóink előtt. Természetesen azt nem várta meg, hogy megfelelően rákerüljön a memória kártyára, csupán ez a távolabbi kép sikerült őkelméről...

Ez a mezei nyúl (Lepus europaeus) viszont annál bizalmasabb volt...

Körte-les

Hajnal az egyik alkalmi táborhelyen

Egy Vinárhoz közeli nagy belvízfolt környékén közel egy tucat fehér gólya tartózkodott néhány gólyatöcs társaságában. Az egyik gólya színesgyűrűt viselt, a madarat két éve jelölték Sárkeszin, Fejér megyében

Gólyatöcs (Himantopus himantopus)

Üstökös réce (Netta rufina) gácsérok

 Szélmezői hangulat

Alkonyat

"Víztaposó"


Hamvas rétihéja :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése